Twoja aktywność jest udokumentowana w bazie BIK. I wcale nie musisz być dłużnikiem… To z kolei może pokrzyżować Ci plany przy zakupie nowego mieszkania, samochodu, czy otworzeniu biznesu. Jak wyczyścić BIK? Sprawdź!
BIK – co to jest?
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, jest instytucją utworzoną na mocy art. 105 ust. 4 Ustawy z 1997 roku o Prawie Bankowym.
Jaka jest funkcja Biura Informacji Kredytowej?
BIK nadzoruje, gromadzi i przechowuje informacje o wiarygodności kredytowej osób fizycznych i firm. A to nam mówi, że nie trzeba być dłużnikiem, aby trafić do tej bazy.
Dane w BIK – kiedy trafisz do raportu?
Bo trafia się do niej w przypadku:
- zaciągnięcia kredytu,
- zaciągnięcia pożyczki,
- użycia karty kredytowej lub limitów na koncie.
Dane z BIK mają wpływ na Twoją historię kredytową
Dane przechowywane w BIK wpływają na Twoją historię kredytową. Jeśli nie jest pozytywna, możesz mieć problem przy zaciągnięciu kredytu lub wzięciu pożyczki na mieszkanie, samochód, nowy biznes, czy sprzęt elektroniczny.
Istnienie bazy BIK jest zatem bardzo wygodne dla tysięcy instytucji finansowych, które mogą szybko ocenić Twoją zdolność kredytową i przeprowadzić analizę ryzyka kredytowego.
Ale niekoniecznie może być wygodne dla Ciebie…
Historia kredytowa w BIK – jakie informacje są przesyłane do BIK?
Instytucje finansowe przesyłają dwa rodzaje danych do BIK.
Dane dotyczące osoby fizycznej/firmy:
- imię i nazwisko,
- nazwisko rodowe,
- nazwisko panieńskie matki,
- imiona rodziców,
- data i miejsce urodzenia,
- obywatelstwo,
- adres zamieszkania, zameldowania, do korespondencji,
- seria i numer dowodu osobistego (lub innego dokumenty potwierdzającego tożsamość, np. paszportu),
- numer PESEL (jeśli osoba posiada),
- numer NIP (jeśli osoba posiada),
- numer telefonu i adres e-mail.
Dane dotyczące zobowiązania zaciągniętego przez osobę fizyczną/firmę:
- numer identyfikacyjny zobowiązania,
- źródło zobowiązania,
- kwota i waluta zobowiązania,
- data powstania,
- warunki spłaty,
- ustanowione zabezpieczenia prawne,
- przebieg realizacji zobowiązania,
- data wygaśnięcia zobowiązania,
- nazwa i adres instytucji pożyczkowej lub podmiotu.
Może się zdarzyć, że spłata nie jest dokonywana systematycznie lub są w niej zaległości. Wówczas instytucja finansowa przesyła także informacje dotyczące:
- stanu zadłużenia z tytułu zobowiązania,
- przyczyn niewykonania zobowiązania lub dopuszczenia się zwłoki.
Ile czasu dane są przechowywane w historii BIK?
Może 2 lata temu spóźniłeś się z opłaceniem jednej raty za samochód. Co teraz? Jak długo w systemie będzie to widoczne? Czy to jedno zaniedbanie wpłynie na Twoją zdolność kredytową w przypadku chęci zakupu kolejnego samochodu?
Historia w BIK – jak często jest aktualizowana?
Zgodnie z przepisami, dane w BIK są aktualizowane do 7 dni od momentu zajścia zmiany, czyli zaciągnięcia zobowiązania, korekty jego wysokości lub spłaty.
W praktyce oznacza to, że jeżeli spłacisz zobowiązanie w terminie (np. kredyt konsumencki), instytucja finansowa (np. bank XYZ), prześle taką informację do 7 dni do BIK i przestanie raportować dane.
Dodatkowo, jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych po spłaconym zobowiązaniu, Twoje dane są niewidoczne dla innych instytucji, które chcą sprawdzić Cię w BIK.
A jeśli wyrazisz zgodę na przetwarzanie danych (bo chcesz ubiegać się o kolejny kredyt i zależy Ci na widoczności pozytywnej historii kredytowej), to będą one widoczne przez 5 lat od daty spłaty.
Raport BIK – kiedy biuro może pokazywać Twoje dane?
W tym miejscu moglibyśmy zamknąć temat przekazywania Twoich danych, ale jak od każdej reguły, od tej także są wyjątki.
Bo może się zdarzyć, że nie spłacasz zobowiązania w terminie. Wtedy BIK ma prawo do przetwarzania Twoich danych i dodania adnotacji na Twoim profilu BIK. Wówczas instytucje finansowe, do których się zgłaszasz po kolejny kredyt lub pożyczkę widzą to i mogą odrzucić wniosek.
Jednak taka sytuacja ma miejsce wyłącznie wtedy, kiedy występują opóźnienia w spłacie powyżej 60 dni.
Usunięcie danych z BIK – dlaczego to ważne?
Planujesz kupić mieszkanie pod najem długoterminowy, ale inwestycję zamierzasz sfinansować w 40% z kredytu. Jeśli w systemie BIK jesteś „czysty” i masz odpowiednie zarobki (tzn. instytucja udzielająca kredytu sprawdzi Twoją historię i zdolność kredytową), to zapewne otrzymasz środki.
Czyszczenie historii – kiedy to konieczność?
Ale kiedy zalegasz z czymś w systemie BIK, to wcale nie musi być tak kolorowo. Wnioski będą odrzucane ze względu na Twoją „mroczną” historię, która – jak już wiesz – wcale nie musi być tak mroczna. Wystarczy drobne przeoczenie spłaty.
Czyszczenie BIK wydaje się więc koniecznością, przynajmniej w scenariuszu idealnym. Ale czy to w ogóle jest możliwe?
Jak wyczyścić BIK? Jak usunąć dane z historii?
Teoretycznie nie musisz robić nic, bo BIK czyści się samodzielnie, o ile spłacasz zobowiązania w terminie i nie wyrażasz zgody na dalsze przetwarzanie danych.
Ale zdarzają się przypadki, że nadal widniejesz w systemie, albo… nie masz pewności, czy jesteś w BIK, czy nie. Co teraz?
Jak „oczyścić” konto kredytobiorcy w BIK?
Możesz samodzielnie podjąć rękawicę, angażując masę swojego czasu. A poza tym, nie znając dobrych praktyk rynkowych, prawdopodobnie zderzysz się ze ścianą. Bo instytucje finansowe znają swoje prawa. Czują, że wiedzą lepiej od Ciebie i nawet podadzą Ci na to paragraf. W skrócie – zrobią wszystko, aby skutecznie zniechęcić Cię do czyszczenia BIK-u.
Ile kosztuje czyszczenie BIK?
Dlatego dużo lepiej zaczerpnąć porady specjalistów, którzy zajmują się czyszczeniem BIK zawodowo. To gwarancja spokoju i bezpieczeństwa, zwłaszcza kiedy planujesz podjąć się kolejnych zobowiązań w przyszłości z czystą kartą. Wycena pomocy specjalisty jest indywidualna.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Możemy zadbać o Twoją pozytywną historię kredytową, dokonując wnikliwej analizy BIK i czyniąc z Ciebie wiarygodnego klienta dla instytucji finansowych.
Jak złożyć wniosek o usunięcie danych i wyczyścić BIK – podsumowanie
Dane przechowywane w BIK są niezwykle istotne dla Ciebie i Twojej przyszłości. Dlatego dobrze jest terminowo trzymać nad nimi pieczę i regularnie sprawdzać status w bazie, a w razie potrzeby ponaglić i wyczyścić BIK.
Teraz już wiesz, jak to możesz zrobić i gdzie postawić pierwszy krok ku staniu się wiarygodnym klientem w oczach różnych instytucji kredytujących.
Wystarczy, że zgłosisz się na czyszczenie BIK.