Najmniejsza warszawska dzielnica. Położona w lewobrzeżnej części miasta. Chętnie wybierana przez inwestorów oraz mieszkańców. Co to takiego? Warszawski Żoliborz. Czy warto na nim zamieszkać? A jeśli tak, to dlaczego? Co znajdziesz na warszawskim Żoliborzu?
Dzielnica warszawski Żoliborz – historia i nazwa
Nazwa tej dzielnicy pochodzi od francuskiej nazwy Joli Bord, czyli „Piękny Brzeg”. W ten sposób nazywano nieruchomość konwiktu księży pijarów, założoną nad Wisłą w XVIII wieku.
W latach 30. XIX wieku Żoliborz zajęto pod budowę Cytadeli na polecenie cara Mikołaja I. Obecnie na terenie Cytadeli znajduje się Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz Muzeum Katyńskie. A także trwają prace budowlane do postawienia Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego.
Rozwój współczesnego Żoliborza rozpoczął się w latach 20. XX wieku.
Czasy II Wojny Światowej był łaskawe dla dzielnicy, dlatego że Żoliborz był jedną z najmniej zniszczonych dzielnic miasta. Z tej racji wiele budynków z tamtego okresu przetrwało, nadając Żoliborzowi dzisiaj wyjątkowy klimat.
Żoliborz na mapie Warszawy – lokalizacja
Żoliborz to najmniejsza dzielnica Warszawy (8,3 km2 powierzchni). Znajduje się blisko centrum, jednak mieszkańcy są zgodni co do tego, że dzielnica jest spokojna i pozwala wieść rodzinne życie.
Głównym znakiem rozpoznawczym dzielnicy jest plac Wilsona, łączący 4 ulice: Mickiewicza, Krasińskiego, Słowackiego i Krasińskiego.
Zalety mieszkania na Żoliborzu
Mając na celowniku idealne miejsce do zamieszkania, warto przeanalizować, co dokładnie znajduje się w najbliższej okolicy. Na warszawskim Żoliborzu jest mnóstwo atrakcji oraz udogodnień dla mieszkańców, które pozwalają prowadzić komfortowe życie.
Rekreacja – Parki na Żoliborzu
Warszawski Żoliborz leży niemal w centrum miasta, a mimo to nie brakuje tam terenów zielonych, w których można wypocząć, wybierając się na weekendowy spacer.
Najpopularniejszymi parkami na dzielnicy Żoliborz są:
- Park Kaskada
- Park im. Stefana Żeromskiego
- Park Kępa Potocka
- Park Sady Żoliborskie
- Park Fosa i Stoki Cytadeli
Kameralne zabytki na Żoliborzu
Jak już wiesz, Żoliborz był jedną z lepiej zachowanych dzielnic Warszawy. Dlatego można na nim spotkać wiele atrakcji historycznych oraz kulturowych.
Najważniejsze zabytkowe zabudowy warszawskiego Żoliborza to:
- Cmentarz Wojskowy na Powązkach
- Cytadela Warszawska
- Kościół Matki Boskiej Królowej Polski
- Kościół św. Stanisława Kostki
- Kościół Dzieciątka Jezus
- Płyta przy ul. Wybrzeże Gdyńskie upamiętniająca żołnierzy 2. Warszawskiej Dywizji Piechoty I Armii Wojska Polskiego
- Mural przy ul. Marii Kazimiery upamiętniający wizytę Davida Bowiego
- Fort Sokolnickiego
- Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
- Teatr Komedia
- Kino „Wisła”
Gastronomia i kultura na Żoliborzu
Żoliborz jest niezwykle bogaty gastronomiczne – można tu spotkać restauracje serwujące dania z najrozmaitszych kuchni świata. Odnajdą się tu zarówno fani tradycyjnych smaków, jak i bardziej orientalnych lub śródziemnomorskich.
Świetna informacja dla amatorów porannych przekąsek – w dzielnicy jest mnóstwo klimatycznych kawiarni, do których można wpaść zarówno z rodziną i przyjaciółmi, jak i z laptopem, aby efektywnie popracować w nowym otoczeniu.
Żoliborz słynie z Targu Śniadaniowego, na którym wystawiają się lokalni dostawcy z produktami spożywczymi wysokiej jakości. To gratka dla osób, które cenią walory smakowe warzyw, owoców, mięs i nie tylko.
Szkoły i uczelnie na Żoliborzu
Chcesz, aby Twoje dziecko miało blisko szkołę? A może pragniesz mieć uczelnię tuż za rogiem? W tej dzielnicy znajdziesz:
- Akademię Pożarniczą
- I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Limanowskiego
- Szkołę Podstawową i Liceum Sióstr Zmartwychwstanek
- XVI Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej
- Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 3 im. Ignacego Jana Paderewskiego
- LXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Ignacego Witkiewicza
- Żłobki i przedszkola
Komunikacja na Żoliborzu
Pragniesz szybko dostać się samochodem do centrum? Żaden problem. Z Żoliborza jest blisko. Podróż z Placu Wilsona do Złotych Tarasów zajmie Ci raptem 15 minut.
Metro – czy położenie Żoliborza decyduje o wartości nieruchomości?
Nie można także narzekać na komunikację miejską. Ogromną zaletą Żoliborza jest mocno rozbudowana siatka komunikacyjna. W dzielnicy jest metro (z główną stacją Metro Marymont), z którego w godzinach szczytu można dojechać do centrum miasta (Śródmieścia) w ok. 11 minut. Ponadto zlokalizowanych jest tutaj wiele przystanków autobusowych i tramwajowych co kilkaset metrów.
Czy warto zamieszkać na warszawskim Żoliborzu?
Jeżeli zależy Ci na mieszkaniu w spokojnej i klimatycznej okolicy, a także dostępie do ważnych miejsc kulturowych i gastronomicznych, to Żoliborz jest dzielnicą idealną. Żoliborz to dzielnica warta uwagi. Z punktu widzenia zakupu mieszkania można powiedzieć, że na terenie Żoliborza znajdziesz wszystko, co potrzebne (infrastruktura, place zabaw, piaskownice, miejsca plenerowe dla odpoczynku, sklepy, gastronomia). Inwestycja w mieszkanie na Żoliborzu to dobry wybór.
Szukasz mieszkania?
Skontaktuj się z nami – wspólnie wybierzemy nieruchomość dla Ciebie w tej dzielnicy.