Stoisz przed zakupem mieszkania. W internecie masz do wyboru tysiące ofert, ale intuicja Ci podpowiada, że raptem kilka z nich zasługuje na uwagę. Z doświadczenia wiemy, że w takich przypadkach intuicja często jest dobrym doradcą, ale nie najlepszym. W takim razie, jak na chłodno przeanalizować, czy warto kupić konkretną nieruchomość? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania.
Zakup mieszkania – wyzwania, przed którymi stajesz
Mieszkanie nie jest kolejną książką, którą po zakupie położysz na regale i o niej zapomnisz na lata. Nie jest lampką do salonu, którą w każdym momencie możesz wymienić. Nie jest telewizorem, który – gdy się zepsuje – możesz oddać do serwisu niemal od ręki.
Mieszkanie jest większą inwestycją, wymagającą analitycznego podejścia w fazie decyzji. Jeśli nie kupujesz mieszkania pod flipa, tylko chcesz w nim zamieszkać, to musisz dokonać wielowymiarowej analizy nie tylko samej nieruchomości, ale także otoczenia.
Jak kupić dobre mieszkanie z rynku wtórnego lub pierwotnego?
Na szczęście mamy gotowy skrypt, będący formą przewodnika przed zakupem nieruchomości, który pozwoli Ci ocenić, czy dana nieruchomość spełnia fundamentalne kryteria i czy rzeczywiście warto w nią zainwestować oszczędności swojego życia.
Kupno mieszkania – wewnętrzny brief
Przed przeszukiwaniem internetu czy zgłoszeniem się do pośrednika, zrób wewnętrzny brief. To forma audytu, która odpowie na kilka pytań dotyczących Twoich personalnych preferencji. Dlaczego warto to zrobić na samym starcie?
Bo wtedy masz nieskazitelną wizję wymarzonego mieszkania. Nie odnosisz się do ogłoszeń, które widziałeś w internecie, tylko działasz zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.
Odpowiedz na te pytania:
1. Jaką wielkość powinno mieć mieszkanie?
2. Gdzie mieszkanie powinno się znajdować?
3. Jakie atrakcje powinny być w okolicy?
4. Czy potrzebuję parking lub miejsce garażowe? Jeśli tak, to ile?
5. Na którym piętrze powinno być mieszkanie?
6. Czy w budynku powinna być winda?
7. Ile pokoi powinno być w środku?
8. Czy potrzebny jest mi balkon?
9. Jakich sąsiadów chcę mieć obok siebie?
10. Jaki mam budżet na zakup mieszkania?
To pytania podstawowe, ale odpowiedzi na nie bardzo mocno kierunkują przyszłe poszukiwania nieruchomości.
Na późniejszych etapach możesz zrezygnować z niektórych rzeczy z wewnętrznego briefu, jeśli żadne ogłoszenie nie zaspokaja Twoich potrzeb w 100%. Natomiast zacznij od wymarzonej wizji.
3 czynniki, na które musisz zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania
Przejdźmy zatem do esencji tego artykułu. Wiesz już, jakie mieszkania Cię interesują. Teraz pora zderzyć oczekiwania z rzeczywistością i przepuścić je przez filtr logiki. Tak dokonana decyzja zapewnia pełną satysfakcję.
Przyjmijmy, że wpadło Ci w oko konkretne mieszkanie i umawiasz się z właścicielem na oględziny. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wizyty? O co dopytać właściciela? Gdzie mogą kryć się haczyki?
Nie tylko lokal, ale i lokalizacja nieruchomości
To element, który możesz sprawdzić jeszcze przed wizytą. W ogłoszeniu ofertowym na pewno znajdziesz konkretną lokalizację.
Przed zakupem mieszkania warto odwiedzić wujka, wujka Google
Sprawdź w Mapach Google, czy dookoła znajdują się przystanki autobusowe, tramwajowe lub metro – jeśli masz zamiar poruszać się komunikacją miejską. Przeanalizuj, w jakich kierunkach odjeżdżają autobusy czy tramwaje, aby nagle się nie okazało, że dojechanie do centrum wymaga trzech przesiadek.
Szukaj mieszkania w centrum… centrum tego co dla Ciebie ważne
Zobacz, w jakiej odległości od mieszkania są sklepy, restauracje, bary, kluby, szkoły, przedszkola, basen i inne miejsca kultury, np. kina, teatry. Po prostu zastanów się, w które miejsca chodzisz często i co warto mieć pod ręką, aby za każdym razem nie marnować 30 minut na dojazd.
Zakup nieruchomość, dzięki której nie będziesz stał w korkach
Jeśli posiadasz samochód, sprawdź, ile czasu zajmuje dojazd autem w poszczególne miejsca, np. do pracy. I nie rób tego w niedzielny poranek, kiedy ruch jest mały, tylko w poniedziałek, w godzinach szczytu między 8 a 9 oraz między 16 a 18.
Bezpieczny zakup mieszkania w bezpiecznej i przyjaznej lokalizacji
Wolisz ciche i spokojne miejsce, które daje możliwość do aktywnego wypoczynku? Sprawdź, czy w pobliżu są parki lub lasy, które będą idealne na niedzielny spacer czy piknik pod gołym niebem.
A jeśli lubisz zgiełk miasta, zobacz, czy mieszkanie jest blisko ważnego skrzyżowania miejskiego, głośnych klubów czy szpitala, z którego co kilka godzin wyjeżdżają karetki na sygnale.
Uważaj na przyszłe inwestycje rynku pierwotnego
Ostatnią rzeczą jest sprawdzenie potencjalnych inwestycji na danym obszarze. Wyobraź sobie, że kupujesz mieszkanie w cichej dzielnicy i po 4 miesiącach dowiadujesz się, że obok mają powstać 2 wieżowce, a za 3 lata zbudują ogromną galerię handlową. To raczej nie są optymistyczne wieści, po których usłyszeniu podskoczysz do sufitu. Wejdź zatem do wyszukiwarki Google i wpisz nazwę ulicy lub dzielnicy z frazą „inwestycje” lub „przyszłe inwestycje”. Poszukaj artykułów na ten temat. Oczywiście ta strategia nie gwarantuje 100% sukcesu, bo za rok, dwa czy pięć może się okazać, że jeden z inwestorów wymarzył sobie postawienie wielkiego wieżowca obok Ciebie, ale na to już nie masz wpływu.
Stan techniczny i układ pomieszczeń w nieruchomości
Mało kto myśli o tym intuicyjnie. Chyba że Twoją pasją jest oglądanie wieczorami amerykańskich seriali, w których pokazują, jak urządzić dom…
W każdym razie – układ pomieszczeń bezpośrednio wpływa na komfort życia. I prawda jest taka, że najczęściej ciężko go zmienić, nie mówiąc o diametralnej metamorfozie. Ściany nośne, pozwolenia od inspektorów, ogromne koszty – to czynniki, które będą blokować Twoją inwencją twórczą.
Dlatego przy wyborze mieszkania zwróć uwagę na to, aby zastany układ jak najdokładniej odpowiadał na Twoje potrzeby. Miej z tyłu głowy, że niewiele będziesz w stanie zmienić, nawet dysponując wystarczającymi środkami.
Jak sprawdzić stan techniczny nieruchomości i wykryć potencjalne wady mieszkania?
Weź pod uwagę te parametry:
- Wysokość mieszkania
- Liczba pokoi i ich układ
- Umiejscowienie kuchni i łazienki (próba zmiany umiejscowienia tych pomieszczeń jest bardzo skomplikowana – gaz, prąd, woda)
- Szerokość korytarza / przedpokoju
To elementy, które musisz przeanalizować w pierwszej kolejności, tuż po przekroczeniu progu w trakcie wizyty.
Status prawny i wymagana dokumentacja
Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, nie możesz pominąć odrobiny biurokracji, czyli papierologii. To Twoje zabezpieczenie przed przyszłymi nieprzyjemnościami. Dlatego zawsze oczekuj od właściciela:
- aktu własności nieruchomości,
- dokumentu weryfikującego brak zadłużenia w spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej,
- dokumentu potwierdzającego brak zadłużenia hipotecznego na nieruchomości,
- dokumentu potwierdzającego brak osób wynajmujących lokal oraz brak zameldowań,
- dokumentu określającego dożywotnie prawo do użytkowania lokalu.
Musisz uwierzyć nam na słowo, że wielu zainteresowanych kupujących zbyt szybko podejmuje decyzję o zakupie nieruchomości, nie pytając właściciela o dostarczenie powyższych dokumentów. Kiedy 2 tygodnie po zakupie okazuje się, że np. ktoś jest zameldowany na tym mieszkaniu, zaczynają się prawdziwe problemy.
Pewnie wiesz, jak wygląda użeranie się urzędami na co dzień… Nie inaczej jest w tym przypadku. Nieraz taka batalia potrafi trwać latami.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego?
Zakup mieszkania z rynku wtórnego jest wyzwaniem. Gdy to, co powyżej sprawdzone, czas na rzeczy mniej oczywiste tzn. ceny utrzymania, sąsiedzi, remont czyhający za rogiem.
- Ceny – dokładnie wypytaj, jakie są koszty utrzymania mieszkania, kiedy były podwyżki cen w spółdzielniach, u zarządców i czy są planowane inne.
- Sąsiedzi – wypytaj właściciela o sąsiadów i sąsiadów o właściciela.
- Remont – właściciel mieszkania może delikatnie tuszować jego prawdziwy stan. Tutaj należy zwrócić uwagę na detale np. listy przypodłogowe, oznaki wilgoci, stan wentylacji itp.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego?
- Deweloper: Sprawdź wiarygodność i doświadczenie dewelopera.
- Lokalizacja: Zadbaj o dobrą lokalizację, z dostępem do kluczowych udogodnień.
- Standard wykończenia: Upewnij się, że standard wykończenia jest wysoki.
- Plan mieszkania: Sprawdź, czy plan mieszkania spełnia Twoje potrzeby.
- Infrastruktura i udogodnienia: Sprawdź, jakie udogodnienia są dostępne w kompleksie mieszkaniowym.
- Koszty i warunki finansowe: Zapoznaj się z kosztami zakupu i finansowania.
- Gwarancje i terminy: Upewnij się, że masz jasno określone warunki umowy sprzedaży i harmonogramu realizacji projektu.
Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania – Podsumowanie
Jak widzisz, wybór tego idealnego mieszkania jest skomplikowany, zwłaszcza kiedy robisz to po raz pierwszy i nie chcesz narazić się na kosztowne błędy. Dlatego skontaktuj się z nami – będziemy Twoim przewodnikiem w wyborze nieruchomości, sprawdzając kilkadziesiąt parametrów jednocześnie, które będą określone przez Twoje potrzeby.