Jeśli stoisz przed zakupem nieruchomości, to nie możesz ominąć etapu prawnej analizy. Ustrzeże Cię ona przed kosztowymi i stresującymi sytuacjami. W pierwszej kolejności powinieneś zajrzeć do księgi wieczystej i tam sprawdzić konieczne informacje. Ale co jeśli nie masz dostępu do księgi wieczystej, a nieruchomość wydaje się być na tyle atrakcyjna, że nie można odpuścić jej zakupu? Wykorzystaj proste rozwiązanie!
Księga wieczysta nieruchomości – co to jest?
Księga wieczysta (KW) to dokument opisujący stan prawny nieruchomości. Zawiera informacje na temat m.in.:
- właściciela nieruchomości,
- adresu,
- przeznaczenia,
- powierzchni,
- hipotek.
Stan prawny nieruchomości – bez księgi tego nie sprawdzisz!
Poznanie treści księgi wieczystej jest fundamentalnym obowiązkiem każdego nabywcy nieruchomości w ramach sprawdzenia stanu prawnego. Przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się, jak sprawdzić stan prawny nieruchomości krok po kroku.
Jak sprawdzić właściciela i informacje w księdze wieczystej?
Aby sprawdzić stan prawny nieruchomości, musisz posiadać dostęp do numeru ewidencyjnego KW. W większości przypadków wystarczy o niego poprosić właściciela nieruchomości, podczas rozmowy telefonicznej.
Co możesz z tym zrobić dalej? Wchodzisz na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, wybierasz opcję Prezentacja Księgi Wieczystej, wpisujesz numer księgi i gotowe. Wszelkie dane są dostępne publicznie.
Jak uzyskać dostęp do księgi wieczystej bez numeru ewidencyjnego?
Niestety nie zawsze jest tak łatwo. Czasem trzeba się nieźle nagimnastykować, aby uzyskać numer ewidencyjny. Niektórzy właściciela nie pałają optymizmem, aby go poddać, a zdarzają się też tacy, którzy wręcz go chronią. Takie zachowanie powinno zapalić Ci czerwoną lampkę. No chyba, że uznają, że nie mogą poważnie traktować rozmowy telefonicznej, której jedynym tematem była księga wieczysta. To już nie nam oceniać.
Co gdy właściciel działki nie chce podać numeru księgi wieczystej?
W każdym razie, co zrobić, jeśli właściciel nie chce podać numeru księgi? Należy udać się do Sądu Rejonowego (na terenie przypisanym do nieruchomości, którą się interesujesz) i złożyć odpowiedni wniosek w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Urzędnicy podpowiedzą Ci, jak to zrobić, bo takie zaświadczenia wydają na co dzień.
Dlaczego warto znaleźć właściciela działki, nieruchomości?
To może zapytamy inaczej – czy chcesz kupić warzywa i owoce z niewiadomego źródła? No właśnie. W przypadku warzyw mówimy nie tylko o kwocie rzędu kilkunastu złotych, ale przede wszystkim Twoim zdrowiu i życiu. W przypadku nieruchomości mówimy o setkach tysięcy, a nawet milionach i możliwym wpadnięciu w prawne pułapki, które mogą wpędzić w nerwice czy inne choroby.
Zakup mieszkania bez księgi wieczystej to ryzyko!
Kiedy znasz sprzedawcę, masz pewność, że produkt jest w porządku. Kiedy znasz właściciela nieruchomości, jesteś w stanie ustalić faktyczny stan prawny nieruchomości.
Poznając właściciela, upewniasz się, czy nieruchomość na pewno należy do niego. Dodatkowo zyskujesz pewność, czy nie ma żadnych innych współwłaścicieli, którzy mogą rościć sobie do niej prawa. W skrócie – jeśli nie chcesz wejść w bagno prawnicze, poznaj właściciela!
Zakup nieruchomości – Jak sprawdzić stan nieruchomości bez księgi wieczystej?
Czasami zdarza się, że nieruchomość nie ma księgi wieczystej. Obecnie jest to rzadkość, ale istnieje taka opcja, o czym warto pamiętać. Kiedy właściciel powie Ci, że nie ma dostępu do księgi, to nie bądź zaskoczony.
Jak ustalić stan prawny u właściciela nieruchomości bez księgi wieczystej?
Co zrobić w takiej sytuacji? Tutaj będzie potrzebne wsparcie rzeczoznawcy majątkowego, który zajmuje się nieruchomościami. Po zapoznaniu się ze sprawą złoży odpowiednie pismo do Urzędu Miasta (odpowiedniego dla nieruchomości) z prośbą o poznanie danych osobowych właściciela oraz jego adresu.
Co jeśli właściciel nie ma księgi wieczystej? Jak ustalić numer księgi wieczystej?
Ustaliliśmy, że dzięki rzeczoznawcy jesteś w stanie określić właściciela i jego adres korespondencyjny. Kolejnym krokiem jest rozmowa z właścicielem i poproszenie go o takie dokumenty jak:
- akt notarialny,
- umowa darowizny / umowa spadku,
- akt własności nieruchomości.
Z wielką uwagą wczytaj się w każdy z tych dokumentów, a najlepiej zrób zdjęcia lub skany i udaj się do notariusza, który potwierdzi ich autentyczność i ewentualnie ostrzeże Cię przed potencjalnymi zagrożeniami.
Jak sprawdzić właściciela działki – podsumowanie
Jeśli stoisz przed zakupem nieruchomości, pamiętaj, że poznanie właściciela oraz dostęp do księgi wieczystej jest kluczowy dla Twojego bezpieczeństwa. Niezależnie czy chodzi o grunt, daną działkę pod budowę, czy nieruchomość. Brak księgi wieczystej to spore ryzyko w zakresie ochrony interesu prawnego.
Jeżeli z jakichś powodów, masz trudności w zidentyfikowaniu właściciela lub otrzymaniu dostępu do księgi, nie dokonuj transakcji. Najpierw chłodna kalkulacja stanu prawnego, potem analiza, a na dopiero na końcu zakup danej nieruchomości.
Chcesz mieć pewność, że podczas zakupu nieruchomości nie wplączesz się w problemy prawne? Napisz do nas, a pomożemy Ci w ustaleniu stanu prawnego nieruchomości w ewidencji gruntów i budynków. Formalności weźmiemy na siebie, dostarczając Ci wszelkich potrzebnych informacji czarno na białym.