Chcesz kupić lub sprzedać mieszkanie w bezpieczny sposób i zastanawiasz się nad wyborem pośrednika, czyli biura nieruchomości, które ściągnie z Ciebie multum obowiązków? Nic dziwnego. Coraz więcej Polaków decyduje się na taki ruch, ceniąc sobie spokój, wygodę i przewidywalność. Ale czy to dobry pomysł? Ile bierze biuro nieruchomości za sprzedaż mieszkania w 2024 roku? A może masz już to w cenie?
Biuro, pośrednik nieruchomości – zalety i wady
Dlaczego klienci zgłaszają się do pośrednika? Bo chcą sprzedać szybko. To najczęstszy powód, jaki wskazują. Jednak nie każda firma, która deklaruje szybką sprzedaż, realizuje ją w zakładanym tempie. Czy warto zdecydować się na pośrednika nieruchomości?
Zalety korzystania z usług agenta nieruchomości
- Przychodzisz z nieruchomością i oddajesz ją w ręce profesjonalistów – nic więcej Cię nie obchodzi.
- Ściągasz z siebie odpowiedzialność za sprzedaż.
- Nie marnujesz czasu na oprowadzanie po nieruchomości, przygotowanie oferty, robienie zdjęć.
- Nie musisz użerać się z niezdecydowanymi kupcami, którzy chcą sobie tylko pogadać, a nie kupować.
- Nie stresujesz się procesem negocjacji.
Wady współpracy z biurem nieruchomości
- Nie masz gwarancji, że nieruchomość będzie sprzedana (a już na pewno nie szybko).
- Nie masz kontroli nad ruchami pośrednika – nie wiesz, czy poważnie zajmuje się sprzedażą, czy pije kolejną kawę w ciągu dnia, oglądając serial na Netflixie.
- Nie jesteś najczęściej informowany o postępach prac.
- Ponosisz dodatkowe koszty (ale o tym napiszemy za moment).
- Możesz trafić na totalnego bajkopisarza, który będzie obiecywał góry na wierzbie i nakręci Cię na szybki wynik, a równie szybko poczujesz ogromne rozczarowanie.
Czy warto płacić agencji nieruchomości za sprzedaż?
Czy zatem warto decydować się na pośrednika? To zależy od Ciebie. Ale jeśli już się zdecydujesz, to na pewno warto dokładnie zwrócić uwagę na to, jaki będzie jego zakres obowiązków, czy składa obietnicę szybkiej sprzedaży (z konkretnym pokryciem, np. w formie gwarancji satysfakcji) oraz w jaki sposób się rozlicza.
Prowizja dla biura nieruchomości – ile wynosi?
Tutaj możliwości jest kilka. Kilka lat temu królowało rozliczenie abonamentowe. Płaciło się pośrednikowi stałą, miesięczną kwotę od nadzoru nieruchomości, a ten miał za zadanie ją godnie reprezentować. Jak możesz się domyślić, takie rozwiązanie nie było szczególnie korzystne dla właściciela, ponieważ pośrednik otrzymywał pieniądze nawet, gdy nie kiwnął palcem.
Niektóre biura oraz pośrednicy nadal korzystają z tej metody rozliczenia, choć odradzamy godzenie się na nią. Wyjątkiem jest sytuacja, w której umowa zakłada, że w ramach tego abonamentu, pośrednik dokona konkretnych czynności wskazanych w umowie. Dodatkowo dobrze by było, gdyby otrzymał nagrodę finansową za szybszą sprzedaż. Wtedy po prostu zależałoby mu na sprzedaży, a przez co Ty, szybciej się wzbogacisz.
Prowizja pośrednika nieruchomości – 2 sposób rozliczania
Drugą możliwością jest prowizja pośrednika nieruchomości, która dzisiaj wynosi 2%-6% wartości sprzedaży nieruchomości. Konkretne stawki są zależne od wielu czynników – rodzaju nieruchomości, stanu, metrażu, tempa sprzedaży, polityki biura nieruchomości itd.
Prowizja pośrednika nieruchomości zależy tu od jego efektów pracy
Rozwiązanie prowizyjne jest o tyle dobre, że pośrednikowi zależy na sprzedaniu nieruchomości za jak najwyższą cenę, z oczywistych względów. Zamiast zarobić 30 000 zł, woli przecież zarobić 44 000 zł.
Warto też zwrócić uwagę na to, że ten scenariusz zakłada, że nie płacisz absolutnie nic do momentu, w którym zostanie sfinalizowana transakcja, czyli niczym nie ryzykujesz. Fajnie? No fajnie.
Ale uwaga! Wysoka prowizja biura nieruchomości nie zawsze jest celem numer 1
Jedynym mankamentem może się wydawać fakt, że zdesperowany pośrednik (który ma słabszy miesiąc) będzie chciał sprzedać nieruchomość za byle jaką cenę. Ale o to martwić się nie musisz! Rzetelni pośrednicy i biura nieruchomości ustalają z Tobą wartość nieruchomości i wspólnie określacie jej minimalną cenę na rynku, poniżej której nikt nie może jej nabyć. To Twój bufor bezpieczeństwa, na wypadek pośredników patrzących na szybki, a niekoniecznie wysoki, zysk.
Czy prowizja agencji nieruchomości zniechęca kupujących?
Nie jest tajemnicą, że prowizję opłaca kupujący. Oczywiście nie jest to powiedziane bezpośrednio w ofercie. Próżno szukać takiej informacji w ogłoszeniu. Pośrednicy doliczają sobie po prostu konkretny procent. Mogą to zrobić na dwa sposoby:
- doliczają prowizję do ceny, na którą się zgadzasz jako sprzedawca nieruchomości,
- zgadzasz się na mniejszy zarobek, bo w cenie nieruchomości już jest prowizja.
To, który wariant wybierzesz, zależy od Ciebie. Ale tutaj mamy dla Ciebie dobrą radę.
Wysokość prowizji może być większa, jeśli sprzedający o to zadba
W gestii pośrednika lub biura nieruchomości jest to, aby tak przedstawić nieruchomość, aby była po prostu warta swojej ceny, a nawet więcej. Dokonuje się to za pomocą takich narzędzi jak: home staging, depersonalizacja, likwidacja usterek, profesjonalny speech sprzedażowy, negocjacje, aromamarketing. Technik jest dużo więcej, ale sekrety zostawimy dla siebie i naszych klientów.
Czy zatem prowizja zniechęca kupujących? Jeśli oferta jest skonstruowana poprawnie, a nieruchomość jest właściwie przygotowana, kupujący nie ma prawa jej dostrzec.
Jak wybrać pośrednika do kupna-sprzedaży nieruchomości?
Przede wszystkim zwróć uwagę na przejrzystość oferty. Powinna być czytelna, zrozumiała i dopasowana do Twoich potrzeb.
Obowiązki pośrednika nieruchomości na przykładzie MENGS
Sprzedając nieruchomości naszych klientów wg autorskiej metody MENGS, stawiamy na:
- Przygotowujemy nieruchomość do sprzedaży (aranżacja podkreślająca atuty – home staging).
- Tworzymy atrakcyjną ofertę sprzedaży (profesjonalna sesja foto, perswazyjna treść ogłoszenia).
- Szeroka ekspozycja i promocja nieruchomości na wielu portalach (dopasowanie do grupy docelowej).
- Prezentujemy nieruchomość potencjalnym kupującym (a Ty robisz w tym momencie, co tylko chcesz).
- Pomagamy przygotować dokumenty i załatwić formalności.
- Bierzemy pełną odpowiedzialność za marketing i negocjacje cenowe.
- Wycenę nieruchomości opieramy na podstawie twardych i realnych danych z różnych źródeł zewnętrznych i wewnętrznych.
- Gwarantujemy, że ostateczna cena na umowie będzie nie tyle satysfakcjonująca, ile możliwie najwyższa.
Ile bierze biuro nieruchomości za sprzedaż mieszkania – podsumowanie
Sprzedaż i zakup mieszkania na dzisiejszym rynku nieruchomości nie jest prosta. Nabywcy są wybredni, sprzedawcy nie zawsze uczciwi, strony transakcji dbają tylko o swoje interesy… W obrocie nieruchomościami warto wspierać się wiedzą i doświadczeniem kogoś, kto zna ten rynek od podszewki.
Widzisz przestrzeń do współpracy? A może masz pytania przed podpisaniem umowy? Napisz do nas, a odezwiemy się w ciągu 24 godzin roboczych.