Rynek nieruchomości, pomimo tego że w ogólnym pojęciu jednolity i kierujący się tymi samymi zasadami, to jednak znacznie różni się w zależności od lokalizacji. Inne standardy i ceny zaobserwujemy w dużych, inne w małych miejscowościach turystycznych. Inne w małych, rozwijających się miasteczkach, inne w miastach wojewódzkich, a jeszcze odmienne w średnich miastach położonych blisko tych największych. Można powiedzieć, że każde z nich ma swój własny mikroklimat.
Do takich średnich miast zalicza się Pruszków. Jest położony bardzo blisko Warszawy – i tu mamy pierwszą zmienną wpływającą na cenę za metr kwadratowy. Kolejną jest bliskość takich miejscowości jak Komorów, Nowa Wieś czy Podkowa Leśna – okolice zalesione, zaciszne, w których ceny działek osiągają dosyć wysokie pułapy. Tak naprawdę już w tym miejscu możemy z grubsza określić, czy lokalizacja Pruszkowa jest jego zaletą czy wadą. W naszym pojęciu to zdecydowana zaleta – bliskość Warszawy daje możliwość pracy w stolicy, bez konieczności dojeżdżania po kilka godzin dziennie w obydwie strony. Szczególnie że podróż samochodem to nie jedyna opcja – możemy skorzystać też z komunikacji miejskiej w postaci WKD, PKP czy SKM. W ten sposób bez problemu dostaniemy się do miejscowości położonych w przeciwnym kierunku.
Do kolejnych plusów mieszkania w Pruszkowie niewątpliwie możemy zaliczyć dobrze rozwiniętą kulturę i gastronomię. Nie zawsze jest konieczność, aby jechać do Warszawy na spotkanie ze znajomymi, ponieważ bez problemu znajdziemy tu kawiarnie, restauracje i długo otwarte bary, ale też kino, galerię handlową i inne obiekty. Infrastruktura sprzyja też spacerom rodzinnym czy z psem, są też miejsca, gdzie można wyskoczyć na późne niedzielne śniadanie.
No dobrze, tylko co to wszystko ma wspólnego z samymi nieruchomościami? Ano ma tyle, że popyt zwiększa podaż, im większa podaż, tym większe zainteresowanie konkretnymi usługami. Pruszków ma bardzo dużo do zaoferowania swoim mieszkańcom, dlatego ludzie bardzo chętnie się tu osiedlają, a co za tym idzie – kupują lub wynajmują mieszkania. Do wyboru jest mnóstwo nieruchomości z rynku wtórnego – kamienice, bloki z wielkiej płyty czy stosunkowo nowe budownictwo oraz mieszkania z rynku pierwotnego. Można również wybrać mieszkanie w domku, bliźniaku czy segmencie. Pruszków jest miastem bardzo zróżnicowanym pod względem zabudowy, co daje ogrom możliwości potencjalnym mieszkańcom.
Pruszków można zaliczyć do miast szybko i intensywnie rozwijających się, a bliskość Warszawy bardzo mocno determinuje stawki na rynku nieruchomości. Są mocno dostosowane do tych warszawskich i niestety, ale nie należą do najniższych. Jednak w porównaniu do tych w stolicy wciąż są dużo bardziej atrakcyjne, zwłaszcza dla osób, które stoją przed wyborem – mieszkanie w Warszawie czy w jej bliskich okolicach.
Jak można zaobserwować, ceny na rynku nieruchomości są ściśle związane nie tylko z wielkością miasta, stopniem rozwoju czy rozrywkami, jakie możemy w nim znaleźć, ale przede wszystkim z zainteresowaniem konkretnym miejscem. Z tym, czy wydaje się być ono atrakcyjne pod pewnymi względami dla potencjalnych mieszkańców. Z roku na rok Pruszków właśnie taki jest – coraz bardziej samodzielny (pamiętamy czasy, kiedy nie było tu choćby jednej kawiarni, nie mówiąc już o kinie), niezależny, a jednocześnie wciąż ściśle związany ze stolicą i korzystający z jej możliwości.
Wzmianki o Pruszkowie możemy znaleźć już w zapiskach z XV wieku. Jest to więc miejsce, w historię którego można się z ciekawością zgłębić i odkryć kilka niezwykłych ciekawostek, jak na przykład ta, że podczas II wojny światowej okupanci niemieccy założyli tu obóz przejściowy dla ludności polskiej – Dulag 121, w miejscu którego otwarto dla zwiedzających muzeum. Swoje pierwsze kroki w klubie Znicz Pruszków, założonym o 1923 roku, stawiał Robert Lewandowski. Miastami partnerskimi są Esslingen am Neckar w Niemczech impruneta we Włoszech.